Baza wiedzy

Baza wiedzy – kolektory słoneczne, zasobniki C.W.U. i C.O.

Tagi: kolektory słoneczne czy warto, kolektory słoneczne kiedy się zwrócą, kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe, czy warto kupić kolektory słoneczne, kolektory słoneczne próżniowe, zasobnik ze stali nierdzewnej czy emaliowany, jak dobrać zasobnik CWU, zbiornik CWU, zbiorniki wody, kolektory słoneczne dla wspomagania C.O., zasobnik dwupłaszczowy, zasobnik biwalentny, gdzie montować kolektory słoneczne, ile można zaoszczędzić montując kolektory słoneczne, kolektory słoneczne na cały rok, kolektory słoneczne próżniowe z płaskim absorberem, kolektory słoneczne próżniowe, kolektory słoneczne płaskie, energia słoneczna, instalacja solarna, dom energooszczędny, oszczędne ogrzewanie, solary, podgrzewacze wody, zasobniki wody, zasobnik, zasobniki, bojlery, podgrzewacze do wody, kocioł z zasobnikiem czy bez, zasobnik ze stali nierdzewnej, zasobniki ze stali nierdzewnej, kolektory słoneczne opinie, kolektory słoneczne ceny, solary opinie, jaki kolektor, jaki kolektor słoneczny, kolektory słoneczne cena, kocioł z zasobnikiem warstwowy, kotły z zasobnikiem, kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, kocioł z zasobnikiem cwu, zasobnik cwu, zasobnik ciepłej wody, zasobniki cwu, jaki zasobnik, jaki zasobnik cwu, jaki zasobnik do kotła gazowego, kolektory słoneczne budowa, kolektor słoneczny budowa, kolektor słoneczny cena, kolektory słoneczne zasada działania, instalacja kolektorów, jaki kolektor słoneczny wybrać, kolektory słoneczne

1) Ile zaoszczędzisz, montując na dachu kolektory słoneczne?

2) Kolektory słoneczne płaskie czy rurowe?

3) Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?

4) Zasobnik ze stali nierdzewnej czy emaliowany?

5) Co zrobić, aby kolektory słoneczne mogły ogrzewać dom?

heliotec kolektory

Ile zaoszczędzisz, montując na dachu kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne zainstalowane na dachu pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. W kolektorach słonecznych energia promieniowania słonecznego zamieniana jest w ciepło. Efekt pracy kolektorów słonecznych podobny jest do działania kotła grzewczego, tyle że energia słoneczna jest darmowa, więc możesz mieć dzięki nim tańsze ogrzewanie. Zobacz, jak to wygląda w praktyce i na czym polega działanie kolektorów słonecznych.

Ogrzewanie solarne to prosty sposób na tanią ciepłą wodę. Promieniowanie słoneczne to nieprzerwane źródło darmowej energii, która dzięki kolektorom słonecznym może być skutecznie wykorzystana, na przykład do podgrzewania wody na potrzeby domowe.

Ile ciepła mogą dostarczać kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne - instalacja do ogrzewania C.W.U. i wspomagania C.O.
Kolektory słoneczne – instalacja do ogrzewania C.W.U. i wspomagania C.O.

Kolektory słoneczne pozwalają zamienić w ciepło od kilkunastu do nawet 85% energii słonecznej, w zależności od zastosowanych w nich rozwiązań, jakości materiałów oraz warunków w jakich pracują. Korzystając z kolektorów słonecznych od kwietnia do października można w około 70% zaspokoić potrzeby związane z ogrzaniem ciepłej wody użytkowej. Decydując się na kolektory słoneczne z możliwością wspomagania centralnego ogrzewania, możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Dobra instalacja solarna jest w stanie dostarczać w postaci ciepła do 50% energii słonecznej docierającej w ciągu roku do powierzchni kolektorów. 1 m2 kolektorów słonecznych jest w stanie dostarczyć zatem około 500 kWh/rok. W praktyce uzysk ten nie jest jednak jednostajny. Nasz klimat charakteryzuje się zmiennością pór roku. Największy deficyt energii słonecznej występuje zimą, czyli wtedy, kiedy potrzeba jej najwięcej.

Kolektor do pracy w instalacji całorocznej

Aby uniezależnić się od pogody, stosuje się kolektory rurowo-próżniowe. Mają one dużo wyższy uzysk energii niż kolektory płaskie, a ponad to straty ciepła minimalizuje wykorzystanie próżni jako izolatora. Najnowszym rozwiązaniem są kolektory próżniowe z płaskim absorberem łączące zalety izolacji 100-procentowej próżni z efektywnością płaskiego absorbera. Kolektory próżniowe z płaskim absorberem osiągają dużo lepsze wyniki pracy i wysoką sprawność nie tylko latem, ale również zimą. Należy również zadbać o odpowiednie magazynowanie ogrzanej wody. Zbiorniki z wysokiej jakości izolacją ogranicza do minimum jego straty pozyskanego przez kolektory ciepła. Coraz większą popularnością cieszą się zbiorniki ze stali nierdzewnej. Mimo iż nieco droższe w zakupie, są tańsze w eksploatacji i z pewnością posłużą nam dużo dłużej niż zbiorniki emaliowane. Kolektory słoneczne często łączy się z innymi układami podgrzewającymi wodę, na przykład pompami ciepła lub tradycyjnymi kotłami. W takim przypadku bardzo ważny jest wybór odpowiedniego zbiornika umożliwiającego podłączenie drugiego, trzeciego i kolejnego źródła ciepła.

Ile można zaoszczędzić w ciągu roku dzięki kolektorom słonecznym?

Kolektory słoneczne - praca w zimie
Próżniowe kolektory słoneczne 70mm z płaskim absorberem do pracy w instalacji całorocznej – praca w zimie, temperatura na kolektorach +70°C.

Instalacja solarna nie jest tania i nawet mimo że codziennie zyskujemy darmowe ciepło, na zwrot poniesionych wydatków trzeba trochę poczekać. Po zainstalowaniu zestawu kolektorów słonecznych w domu jednorodzinnym możesz zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło pochodzące z tradycyjnych źródeł przeciętnie o 1500-2000 kWh/rok. W przeliczeniu typowa trzy-czteroosobowa rodzina zaoszczędzi na ogrzaniu 150-200 l ciepłej wody na dobę. W przypadku korzystania do podgrzewania ciepłej wody z energii elektrycznej zaoszczędzisz w ten sposób nawet 1200 zł rocznie. Im więcej ciepłej wody zużywasz, tym większe oszczędności uzyskasz dzięki kolektorom. Na zakup i montaż nowych kolektorów słonecznych można uzyskać dotację w ramach projektów wspieranych środkami UE. Ogólnopolski program dopłat koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (|NFOŚiGW).

Lepiej zamontować kolektory tańsze czy droższe?

Zwróć przede wszystkim uwagę na technologię i materiały z jakich wykonano kolektory słoneczne oraz oprzyrządowanie solarne (np. zasobnik ze stali nierdzewnej będzie droższy niż emaliowany). Odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od zestawu solarnego – czy wyłącznie ogrzewania wody użytkowej, czy także wspomagania C.O., ogrzewania podłogowego, ściennego – pracy wyłącznie sezonowo czy przez cały rok. Na jaki okres czasu planujesz pracę zestawu solarnego? Zważywszy, że okres zwrotu inwestycji solarnej trwa zwykle kilka lat, kolektory powinny efektywnie pracować przez co najmniej kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Tu często najważniejszą rolę odgrywa jakość materiałów. Upewnij się, że nie będziesz zmuszony wymieniać np. zardzewiałego emaliowanego zbiornika już po kilku latach użytkowania. Zwróć uwagę na gwarancję. Inwestycja w kolektory słoneczne nie należy do najtańszych, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

kolektory heliotec.pl

Kolektory słoneczne płaskie czy rurowe?

Instalacje solarne budowane są w oparciu o różne typy kolektorów, m.in. kolektory rurowe próżniowe lub kolektory płaskie. Kolektory rurowe próżniowe cechuje bardzo wysoka sprawność. Mają one dużo wyższy uzysk energii niż kolektory płaskie. Straty ciepła minimalizuje wykorzystanie próżni jako izolatora. Dlatego energia cieplna pozyskana za ich pomocą może być wykorzystana nie tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej – potrzebnej do codziennego funkcjonowania mieszkańców – ale także do wspomagania centralnego ogrzewania.

Kolektory próżniowe mają kształt rur, wewnątrz których znajduje się próżnia zatrzymująca ciepło. Stanowi ona optymalną izolację cieplną. Jej efektywność nie zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych. Z tego względu instalacje bazujące na kolektorach rurowych próżniowych mogą osiągać wymierne wyniki pracy i wysoką sprawność nie tylko latem, ale również zimą.

Czy można połączyć zalety kolektorów próżniowych i płaskich?

Kolektory słoneczne płaskie
Kolektory słoneczne płaskie.

Próżnia zapobiega stratom ciepła do otoczenia, dlatego im więcej próżni w rurach kolektora, tym skuteczniejsza izolacja. Najwyższą skuteczność osiągają kolektory rurowe w 100% wypełnione próżnią (w przeciwieństwie do rur tzw. typu termosowego, gdzie próżnia zamknięta jest jedynie między dwoma ściankami rury o przekroju zaledwie 5 – 10 mm). Nowością na rynku są kolektory rurowo-próżniowe z płaskim absorberem (tzw. 2w1). Mają one zdolność pasywnego śledzenia słońca przez cały dzień. Kształt walca umożliwia im pozyskanie nawet najmniejszej ilości promieniowania słonecznego. Płaski absorber zapewnia wysoki uzysk ciepła. Rury próżniowe wykonane są ze szkła boro-krzemowego. Gwarantuje ono trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Grubość ścianek szkła 3,3 mm zabezpiecza urządzenie przed uderzeniami gradu o średnicy do 25 mm.

System połączeń na sucho sprawia, że poszczególne rury są instalowane oddzielnie i pracują niezależnie od siebie. Chroni to klienta przed nadmiernymi wydatkami w razie zniszczenia jednej z nich. W takim przypadku nie ma potrzeby wymiany całości instalacji, lecz jedynie pojedynczego, uszkodzonego elementu.

Gdzie montować kolektory słoneczne?

Z oczywistych względów kolektory słoneczne umieszcza się na południowej stronie dachu. Charakterystyczny dla kolektorów rurowych próżniowych jest modułowy system budowy. Oznacza on możliwość dowolnej konfiguracji i swobodnego dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Modułowość pozwala na dowolne lokalizowanie kolektorów – można je zainstalować na dachu, na elewacji, balkonie, tarasie albo specjalnej konstrukcji wolnostojącej.

kolektory słoneczne heliotec

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?

Aby w naszym domu nigdy nie zabrakło ciepłej wody, powinniśmy starannie dobrać odpowiedni zasobnik. Zbyt mały zasobnik ciepłej wody może nie dostarczyć potrzebnej ilości wody do mycia i kąpieli, a zbyt duży może zwiększyć koszty eksploatacji. Wybierając zasobnik ciepłej wody użytkowej należy wziąć pod uwagę ilość mieszkańców i punktów poboru ciepłej wody.

Zasobnik CWU
Zasobnik C.W.U. wyposażony w podwójną wężownicę, termometr i grzałkę.

Należy pamiętać, że instalacja z kolektorami słonecznymi wymaga zastosowania dużego zasobnika na wodę – 200 l to minimum. Jeśli w domu mieszkają więcej niż trzy osoby albo gdy chcemy korzystać z bardzo dużej wanny, pojemność naszego zasobnika powinna być jeszcze większa.

Pojemność zasobnika powinna być co najmniej taka, jak dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Jednak dopiero większe zasobniki, o pojemności dwu- lub trzykrotnemu dobowemu zapotrzebowaniu, umożliwiają komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Większy zasobnik umożliwia jej użytkowanie również w tych porach doby, kiedy kolektory słoneczne wody nie podgrzewają (np. wieczorem i nocą). Wysokiej jakości izolacja zbiornika ogranicza do minimum straty ciepła.

Zasobnik ciepłej wody z wężownicą

Typowy zasobnik wyposażony jest wymiennik ciepła (wężownicę). Istnieją zbiorniki z jedną wężownicą jak i zasobniki z dwoma wężownicami, tak zwane biwalentne – umożliwiające jednoczesne podgrzewanie wody zarówno przez kolektory słoneczne, jak i przez tradycyjne źródła ciepła, np. kotły grzewcze. Wybierając zasobnik, warto zastanowić się nad zakupem zasobników dających możliwość podłączenia dodatkowych źródeł ciepła, przez co nasza instalacja stanie się bardziej niezależna od warunków pogodowych.

Dlaczego wężownice są tak ważne?

Wężownica to nic innego jak znacznej długości rura w postaci spirali umieszczona wewnątrz zasobnika wody. W czasie podgrzewania zasobnika przepływa przez nią ciepła ciecz, która przekazuje ciepło do wody. W przypadku zasobników biwalentnych, przez wężownicę solarną przepływa płyn solarny – glikol, podczas gdy przez dolną wężownicę przepływa ogrzana woda z kotła. Wężownice spełniają rolę wymienników ciepła, dlatego stanowią bardzo ważny element zbiornika wody. Warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonane są wężownice (najlepiej aby była to karbowana stal nierdzewna) a co za tym idzie ich moc i wytrzymałość. Ogromne znaczenie ma także długość wężownic oraz ich średnica. Wielkości te decydują o powierzchni wężownic (powierzchni wymiany ciepła), a tym samym efektywności przekazu ciepła i ogrzewania wody. Minimum to 10 metrów. Najlepsi producenci oferują zasobniki wyposażone w wężownice o łącznej długości 20 metrów i powierzchni 2 m2.

kolektory słoneczne próżniowe heliotec

Zasobnik ze stali nierdzewnej czy emaliowany?

Dawniej jedynym właściwym rozwiązaniem były zasobniki ze stali nierdzewnej. Zbiorniki ze stali kwasoodpornej gwarantują bezobsługową pracę instalacji przez wiele dziesięcioleci. Jednak wysoka jakość materiałów i trudna technologia wpływają na cenę produktu. Pozornie tańszym rozwiązaniem wydają się być zasobniki emaliowane. Jest to jednak błędne podejście.

Zasobnik cwu
Rozsądnym i wbrew pozorom tańszym wyborem jest zasobnik ze stali nierdzewnej.

Trwałość zbiornika emaliowanego oraz jego odporność na korozję jest wysoce wątpliwa. Fora internetowe przepełnione są wpisami „ciężko doświadczonych” klientów, którym rzekomo trwały zbiornik emaliowany odmówił posłuszeństwa już po rocznej eksploatacji. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Otóż zasobnik emaliowany aby poprawnie spełniał swoją rolę musi być dobrze wykonany, a mimo to emalia jest krucha jak na przysłowiowych garnkach. Wystarczy mikro pora a zbiornik mający nieustanny kontakt z wodą skoroduje, nawet pomimo zamontowania anody magnezowej. O mikro pory zaś nietrudno. Nawet jeśli zasobnik opuszcza fabrykę w doskonałym stanie, transport po polskich drogach niesie różne niespodzianki, czego może być pewien każdy polski kierowca. Próba wyegzekwowania gwarancji udowodniając winę producenta jest w takim przypadku niezwykle ciężkim i czasochłonnym zajęciem.

Dodatkowym argumentem są przypadki osadzania się kamienia na ściankach zbiornika. Jeśli dotyczy to zasobnika ze stali kwasoodpornej, możliwe jest jego przepłukanie odpowiednimi środkami czyszczącymi, gdy tym czasem mamy do czynienia z zasobnikiem emaliowany, nadaje się jedynie do wymiany. Ostatecznym argumentem jest gwarancja udzielana przez producenta.

Rozsądnym i wbrew pozorom tańszym wyborem jest zatem zasobnik ze stali nierdzewnej.

zasobniki cwu

Co zrobić, aby kolektory słoneczne mogły ogrzewać dom?

Kolektory słoneczne stosuje się głównie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Istnieje jednak możliwość wykorzystania darmowej energii słońca również do wspomagania centralnego ogrzewania.

Jeśli kolektory słoneczne mają pracować zimą, to powinno się zainstalować takie, w których zadbano o ograniczenie strat ciepła, czyli kolektory próżniowe. Próżnia otaczająca absorber nie utrudnia dotarcia do niego promieniowania słonecznego, a jednocześnie izoluje go cieplnie. Nowością na rynku są kolektory rurowo-próżniowe z płaskim absorberem (tzw. 2w1). Mają one zdolność pasywnego śledzenia słońca przez cały dzień. Kształt walca umożliwia im pozyskanie nawet najmniejszej ilości promieniowania słonecznego. Płaski absorber zapewnia wysoki uzysk ciepła.

Podłączenie drugiego źródła ciepła

kolektory słoneczny na cztery pory roku
Warto wybrać kolektory słoneczne i zasobnik zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę przez cztery pory roku.

Ponieważ ciepło dostarczane przez kolektory słoneczne nie wystarcza do zapewnienia w domu komfortowej temperatury przez cały sezon grzewczy, instalacja grzewcza powinna być tak skonstruowana, aby kolektory mogły pracować równolegle z innym źródłem ciepła. Najpopularniejszymi alternatywnymi źródłami ciepła są kotły grzewcze, kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła. Decydującym elementem umożliwiającym bezkonfliktową współpracę między różnymi źródłami ciepła jest specjalny zasobnik – dwupłaszczowy (z drugim zbiornikiem wewnątrz, tzw. zbiornik w zbiorniku).

Jak działa zasobnik dwupłaszczowy (zbiornik w zbiorniku)?

Płyn solarny – glikol ogrzany w kolektorach słonecznych przepływa przez spiralną wężownicę (wymiennik ciepła) umieszczoną w pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym płaszczem zasobnika. Ogrzewa w ten sposób wypełniającą tę przestrzeń wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Jednocześnie ogrzewana jest woda użytkowa wypełniająca wewnętrzny zbiornik. Wężownice spełniają rolę wymienników ciepła, dlatego stanowią bardzo ważny element zbiornika wody. Warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonane są wężownice (najlepiej aby była to karbowana stal nierdzewna) a co za tym idzie ich moc i wytrzymałość. Ogromne znaczenie ma także długość wężownic oraz ich średnica. Wielkości te decydują o powierzchni wężownic (powierzchni wymiany ciepła), a tym samym efektywności przekazu ciepła i ogrzewania wody. Minimum to 10 metrów. Najlepsi producenci oferują zasobniki wyposażone w wężownicę o długości 20 metrów i powierzchni 2 m2.

Drugie źródło ciepła, np. kocioł na paliwo stałe ogrzewa bezpośrednio wodę wypełniającą przestrzeń między wewnętrznym a zewnętrznym płaszczem zasobnika, co zapewnia nadzwyczaj szybkie i efektywne ogrzewanie. Zamontowany wewnątrz czujnik uruchamia urządzenie grzewcze, gdy dostarczanego przez kolektory ciepła jest zbyt mało, by woda w instalacji osiągnęła wymaganą temperaturę. Podgrzaną przez kolektory wodę można wykorzystać do zasilania dowolnej instalacji centralnego ogrzewania. Warto pamiętać, że większą sprawność osiąga się przy niskich parametrach instalacji grzewczej. Dlatego najlepiej zastosować ogrzewanie niskotemperaturowe – na przykład podłogowe – albo ogrzewanie ścienne.

 

Tagi: Kolektory słoneczne czy warto, Kolektory słoneczne kiedy się zwrócą, Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe, Czy warto kupić kolektory słoneczne, Kolektory słoneczne próżniowe, Zasobnik ze stali nierdzewnej czy emaliowany, Jak dobrać zasobnik CWU, Zbiornik CWU, Zbiorniki wody, Kolektory słoneczne dla wspomagania C.O., Zasobnik dwupłaszczowy, Zasobnik biwalentny, Gdzie montować kolektory słoneczne, Ile można zaoszczędzić montując kolektory słoneczne, Kolektory słoneczne na cały rok, Kolektory słoneczne próżniowe z płaskim absorberem